Dynamic DNS στο Raspberry Pi

Για να έχουμε πρόσβαση στο Raspberry Pi, χρησιμοποιώντας ένα domain name, από οπουδήποτε και όχι μόνο από το εσωτερικό δίκτυο του σχολείου, θα πρέπει πρώτα να ρυθμίσουμε μια υπηρεσία Dynamic DNS και στη συνέχεια να προωθήσουμε τις κατάλληλες πόρτες (port forwarding) από το modem/router.

Dynamic DNS

Στο σχολικό εργαστήριο, διαθέτουμε δυναμική διεύθυνση ΙΡ (εκτός από τα σχολεία που έχουν συνδεθεί στο διαδίκτυο με οπτική ίνα) και για αυτό τον λόγο θα χρησιμοποιήσουμε μια υπηρεσία, την Duck DNS, η οποία είναι μια από τις πολλές υπηρεσίες δωρεάν DDNS.

1. Αρχικά θα πρέπει να δημιουργήσουμε έναν λογαριασμό στο Duck DNS και στη συνέχεια να δεσμεύσουμε ένα domain name.
  1. Αφού συνδεθούμε στο Raspberry Pi μέσω SSH, θα δημιουργήσουμε έναν φάκελο και μέσα σε αυτόν ένα αρχείο γράφοντας τις παρακάτω εντολές:
mkdir duckdns
cd duckdns
nano duckdns.sh

Τώρα, θα επικολλήσουμε την παρακάτω εντολή μέσα στο αρχείο duckdns.sh:

echo url="https://www.duckdns.org/update?domains=YOUR_DOMAIN&token=YOUR_TOKEN&ip=" | curl -k -o ~/duckdns/duck.log -K -

Στην θέση YOUR_DOMAIN εισάγουμε το domain name που δεσμεύσαμε και στην θέση YOUR_TOKEN εισάγουμε το token από την σελίδα του DuckDNS.

Αποθηκεύουμε πατώντας Ctrl+O και βγαίνουμε από το nano πατώντας Ctrl+X.

1. Θα αλλάξουμε τα δικαιώματα χρήσης του αρχείου, έτσι ώστε μόνο εμείς να έχουμε τη δυνατότητα να δούμε τα περιεχόμενά του και να το εκτελέσουμε. Γράφουμε την παρακάτω εντολή:
chmod 700 duckdns.sh
  1. Τέλος, θα πρέπει να εκτελούμε το αρχείο duckdns.sh σε τακτά χρονικά διαστήματα, χρησιμοποιώντας το crontab. Γράφουμε
crontab -e

και στη συνέχεια κάνουμε επικόλληση, στο τέλος του αρχείου, το

*/5 * * * * ~/duckdns/duckdns.sh >/dev/null 2>&1

Αποθηκεύουμε πατώντας Ctrl+O και βγαίνουμε από πατώντας Ctrl+X.

Έτσι, θα εκτελείται κάθε 5 λεπτά η εντολή που έχουμε εισάγει μέσα στο αρχείο duckdns.sh και θα ενημερώνεται το domain name με την δυναμική IP που θα έχει ο δρομολογητής μας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...