Πιστοποιητικά δράσης “Mission Zero” της ESA

Ήρθαν τα πιστοποιητικά σας παιδιά, για την συμμετοχή σας στη δράση “Mission Zero” της ESA !!

Είκοσι τρεις ομάδες μαθητών του 2ου Γυμνασίου Καστοριάς συμμετείχαν στη δράση, η οποία προέβλεπε την δημιουργία με κώδικα Python μιας εικόνας που να θυμίζει στους αστροναύτες του Διεθνή Διαστημικού Σταθμού το σπίτι τους, τη Γη.

Ο κώδικας αυτός εκτελέστηκε στον υπολογιστή του ISS που ονομάζεται Astro Pi και στα πιστοποιητικά τους τα παιδιά θα δούνε την ακριβή θέση που βρισκόταν ο διαστημικός σταθμός και την ώρα που οι αστροναύτες είδαν το πρόγραμμά τους!!

Αγαπητοί μας μαθητές, όσοι επιθυμείτε, μπορούμε να σας το στείλουμε ηλεκτρονικά στο email σας. Επικοινωνήστε μαζί μας στο pektpekas@sch.gr δίνοντας μας και το όνομα της ομάδας σας.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει...