4o Δημοτικό Καστοριάς – Οι πίνακες ζωγραφικής ντύνονται με ήχους

Όνομα σχολείου4ο Δημοτικό Σχολείο Καστοριάς
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί1. Αλίκη Καζταρίδου 2. Αθανάσιος Μήλιος
Emailalikikaztaridou@gmail.com
Περιγραφή του έργουΜε τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄τάξης του 4ου  Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς δημιουργήσαμε δύο βίντεο.
Το α΄με τίτλο “Οι πίνακες ζωγραφικής ντύνονται με ήχους” δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του γλωσσικού μαθήματος, ως μια διαθεματική δημιουργική δραστηριότητα στην 7η ενότητα “ΜΟΥΣΙΚΗ” , όπου τα παιδιά διάλεξαν έναν πίνακα ζωγραφικής που απεικονίζει τη μουσική ή ζωγράφισαν κάτι δικό τους, και απέδωσαν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους δημιούργησε συνθέτοντας ένα δικό τους ποίημα ή μια μικρή ιστορία. Στη συνέχεια ηχογράφησαν τις ιστορίες τους και τις συνδύασαν με τους πίνακες με τη δημιουργία ενός βίντεου, το οποίο έντυσαν και μουσικά.
Ιστοσελίδα υποστήριξηςhttp://4dimkas.blogspot.com/